A proton moves in a circular orbit of radius 60 cm perpendicular to a uniform ma
ID: 1752371 • Letter: A
Question
A proton moves in a circular orbit of radius 60 cm perpendicular to a uniform magnetic fieldof magnitude 0.80 T. (a) What is the period for this motion?ns
(b) Find the speed of the proton.
m/s
(c) Find the kinetic energy of the proton.
MeV
PLEASE GIVE ME AN ANSWEAR AT THE END. YOU DON"T HAVE TO SHOW ME THEWORK.. (a) What is the period for this motion?
ns
(b) Find the speed of the proton.
m/s
(c) Find the kinetic energy of the proton.
MeV
PLEASE GIVE ME AN ANSWEAR AT THE END. YOU DON"T HAVE TO SHOW ME THEWORK..
Explanation / Answer
given mass of the proton m = 1.67*10-27kg charge of proton q = 1.6*10-19C magnetic field B = 0.80T radius of circular orbit of the prton r =60*10-2m a) the period for this motion is T = 2m/Bq = -------- b) the radius of the circular path is r = mv/Bq or v = Bqr/m = ----------------- c) The kinetic energy of the proton is KE =1/2*mv2 =--------------- =---------------Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.