A car with a mass of 1136 kg is coasting in neutral on astraight,level road. It
ID: 1751297 • Letter: A
Question
A car with a mass of 1136 kg is coasting in neutral on astraight,level road. It slows down, and its speed as a function oftime is given by the equation:v(t) = a- bt +ct2
Constant Value Units a 26.8 m/s b 0.310 m/s2 c 2.10·10-3 m/s2 At a time of 32.0 s the speed, as given by the above equation, is19.03 m/s. Calculate the power which the engine must deliver (tocompensate for air resistance and rolling resistance) in order tomaintain that speed.
Constant Value Units a 26.8 m/s b 0.310 m/s2 c 2.10·10-3 m/s2 v(t) = a- bt +ct2
Explanation / Answer
Power P = F *v = m * a * v acceleration a = dv/dt = d/dt( a - b * t + c *t2) = 2 * c *t - b => P = m* (2 * c * t - b ) * v Givenat t = 32.0s, v = 19.03 m/s P = 1136 *( 2 * 2.10 * 10-3 *32.02 - 0.310 ) *19.03 = 8.62 *104 W = 86.2 kWRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.