75. If the moveable mirror in a Michaelson interferometer ismoved 120 microns, h
ID: 1749535 • Letter: 7
Question
75. If the moveable mirror in a Michaelson interferometer ismoved 120 microns, how many fringes would be counted for 600nm oflight? a.100 b.200 c. 400 d. 720 74. A thin layer of oil (n=1.39) is on top of a puddle ofwater (n=1.33). If normally incident 500nm of light is stronglyreflected, what is the minimum thickness of the oil layer? a. 90nm b. 125nm c. 180nm d. 250nm 75. If the moveable mirror in a Michaelson interferometer ismoved 120 microns, how many fringes would be counted for 600nm oflight? a.100 b.200 c. 400 d. 720 74. A thin layer of oil (n=1.39) is on top of a puddle ofwater (n=1.33). If normally incident 500nm of light is stronglyreflected, what is the minimum thickness of the oil layer? a. 90nm b. 125nm c. 180nm d. 250nmExplanation / Answer
= 600nm = 600 * 10-9 m Distance associated is = 120 microns We have : d = m /2 Number of finges m = 2d / =2* 120 * 10-6 / 600 * 10-9 m = 400 Refractive index of oil is: n=1.39 = 500 nm = 500 * 10-9 m We have thickness t = / 4n = 500 * 10-9 m / 4 * 1.39 = 90 nm Hope this helps u!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.