The plates of a parallel plate capacitor each have an area of.40 m 2 and are sep
ID: 1749251 • Letter: T
Question
The plates of a parallel plate capacitor each have an area of.40 m2 and are separated by a distance of .02 m. They are charged until the potential difference between the platesis 3000V. The charged capacitor is then isolated. a. Determine the magnitude of the electric field between theplates b. determine the value of the capacitance. The plates of a parallel plate capacitor each have an area of.40 m2 and are separated by a distance of .02 m. They are charged until the potential difference between the platesis 3000V. The charged capacitor is then isolated. a. Determine the magnitude of the electric field between theplates b. determine the value of the capacitance.Explanation / Answer
A = 0.40 m2, d = 0.02 m. V = 3000 V.a. the magnitude of the electric field between the plates
= V/d = 1.50*105 V/C
b. the value of the capacitance
= oA/d = 1.77*10-10 F
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.