QuestionDetails: The triangular loop of wire in the sketch carries a current ofI
ID: 1749194 • Letter: Q
Question
QuestionDetails: The triangular loop of wire in the sketch carries a current ofI = 2A in the direction indicated by arrows. Find the force exertedby the magnetic field on each side of the triangle. If the force isnot zero, specify its direction. The magnetic field is uniform, hasmagnitude B = 4 T, and is in the direction shown. Calcualte the netforce on the wire loop by considering the force on each segment ofwire. In solution provide all given values. Not a text problem.Require understanding of multiple concepts.`Explanation / Answer
The force on any current is . F = L I B sin where is the angle bewteen the Bfield and the current. . This also means that if the current and B field are parallel,the force is zero. . So... PQ: force is zero . QR: angle is 90 degrees, so F = LIB = 1.6 * 2 *4 = 12.8 Newtons . direction of force on QR is "out of the screen", using the righthand rule . RQ: angle between current and B field is 53 degrees so . F = 2.0 * 2 * 4 *sin53 = 12.8Newtons direction? "into the screen", again using right hand rule. . total force? 12.8 out of screen + 12.8 into screen = zero! . (hint: net force on a current loopin a magnetic field is ALWAYS zero)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.