A mass M of oscillating on a spring (force constant k=10 n/m)with an amplitude A
ID: 1749174 • Letter: A
Question
A mass M of oscillating on a spring (force constant k=10 n/m)with an amplitude A as shown has a mass M frictionallly coupled tit. Static friction coefficient is 0.6, how large does A haveto be before m begins to slip? (Assume M=m=0.1Kg) a) .051 b) .118 c) .187 A mass M of oscillating on a spring (force constant k=10 n/m)with an amplitude A as shown has a mass M frictionallly coupled tit. Static friction coefficient is 0.6, how large does A haveto be before m begins to slip? (Assume M=m=0.1Kg) a) .051 b) .118 c) .187Explanation / Answer
so gravity is pulling the mass down with a force of .1kg *9.8m/s2 = .98N and the coefficient of static friction is .6 so the force offriction is .98N * .6 = .588N we need the force from the spring to equal this to cause the blockon top to be dislocated, thus -kx = .588 10 x = .588 x = .0588 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.