10.0 m of wire consists of 5.3 mof copper followed by 4.7 m ofaluminum of equal
ID: 1749078 • Letter: 1
Question
10.0 m of wire consists of 5.3 mof copper followed by 4.7 m ofaluminum of equal diameter (both 1.0 mm). A voltage difference of68 V is placed across the compositewire. (a) What is the total resistance of the wire?(b) What is the current flow through the wire?
(c) What is the voltage across the aluminum part?
(d)What is the voltage across the copper part? 10.0 m of wire consists of 5.3 mof copper followed by 4.7 m ofaluminum of equal diameter (both 1.0 mm). A voltage difference of68 V is placed across the compositewire. (a) What is the total resistance of the wire?
(b) What is the current flow through the wire?
(c) What is the voltage across the aluminum part?
(d)What is the voltage across the copper part?
Explanation / Answer
length of copper wire = 5.3m aluminium wire = 4.7 m diamter of wire = 1mm = 1*10-3m, r = (1/2*10-3) voltage difference = v = 68v resistance ofcopper wire = R1= A/L but (cooper) =1.7*10-8 m plug values we wwil get R1 simillarly foe aluminum wire = (alumiium ) =2.82*10-8 m plug values we will get R2 R = R1+ R2 gives total resistance ofwire . (b) current through wire = I = v/R = 68/R = ----A (b) current through wire = I = v/R = 68/R = ----ARelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.