An RL circuit is constructed with a 12V battery. We observethat 3.50ms after clo
ID: 1749035 • Letter: A
Question
An RL circuit is constructed with a 12V battery. We observethat 3.50ms after closing the circuit the current reaches avalue of 12.4mA , finally the current stabilizes in 48.0mA. Calculate: a. the resistance of the circuit b. the inductance of the circuit c. the current in the cicuit after 7.0msec of beingclosed d. maximum stored energy in the inductor I would really aprechiate the help, i'm stuck An RL circuit is constructed with a 12V battery. We observethat 3.50ms after closing the circuit the current reaches avalue of 12.4mA , finally the current stabilizes in 48.0mA. Calculate: a. the resistance of the circuit b. the inductance of the circuit c. the current in the cicuit after 7.0msec of beingclosed d. maximum stored energy in the inductor I would really aprechiate the help, i'm stuckExplanation / Answer
a.the maximum voltage is Vo = (Io/R) or R = (Io/Vo) Io = 48.0 mA = 48.0 * 10^-3 A Vo = 12 V b.the inductance of the circuit = (L/R) or L = * R = 3.50 ms = 3.50 * 10^-3 s c.the current in the cicuit after 7.0msec of beingclosed I = Io * (1 - e-t/) t = 7.0 ms = 7.0 * 10^-3 s d.maximum stored energy in the inductor U = (1/2)L * Io^2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.