I am trying to figure out what I am doing wrong when solvingthe following proble
ID: 1747717 • Letter: I
Question
I am trying to figure out what I am doing wrong when solvingthe following problem. An air-filled balloon with a mass of 3.0 g is placed in a poolof water. What is the buoyant force acting on the balloon if thedensity of air is 1.29 x 10^3 g/cm^3 and the density of water is1.00 g/cm^3? Here is my attempt: weight of object/bouyant force = density of object/density ofwater (3.0g)(9.81 m/s^2)/bouyant force = 1.29 x 10^3 g/cm^3/1.00g/cm^3 bouyant force = 2.28 x 10^-2 The accepted answer should be 2.9 x 10^-2 What am I doing wrong? I am trying to figure out what I am doing wrong when solvingthe following problem. An air-filled balloon with a mass of 3.0 g is placed in a poolof water. What is the buoyant force acting on the balloon if thedensity of air is 1.29 x 10^3 g/cm^3 and the density of water is1.00 g/cm^3? Here is my attempt: weight of object/bouyant force = density of object/density ofwater (3.0g)(9.81 m/s^2)/bouyant force = 1.29 x 10^3 g/cm^3/1.00g/cm^3 bouyant force = 2.28 x 10^-2 The accepted answer should be 2.9 x 10^-2 What am I doing wrong?Explanation / Answer
We know that : Bouyant force is equal to Weight of the object. FB = m g = 3 x 10-3 kg * 9.8 m /s2 = 29.4 x 10-3 N = 2.94 x 10-2 N ˜ 2.9 x 10-2 N Hope this helps u!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.