1.) Flint glass has an index of refraction n =1.638 for red light and n = 1.675
ID: 1747093 • Letter: 1
Question
1.) Flint glass has an index of refraction n =1.638 for red light and n = 1.675 for blue light.
(a) How much faster (in m/s) does red light travelin this glass compared with blue light?
(b) In air, red light takes1.00*10-10 s to travel 3.00 cm. How long does it take totravel 3.00 cm through flint glass?
(c) If a beam a white light shinesthrough air onto the flint glass at an angle q. Calculate the angleof refraction for BOTH red and blue light when the incident beam is36.0° from perpendicular.
Explanation / Answer
Flint glass has an index of refraction n =1.638 for red light and n = 1.675 for blue light.
(a) How much faster (in m/s) does red light travelin this glass compared with blue light?
n=c in air /c in medium
c in the medium=c in air/n
so speed of red light in flintglass=3*108/1.638=1.8315*108m/sec
similarly speed of blue light in flintglass=3*108/1.675=1.7910*108m/sec
hence red light moves 0.0405*108 m/sec faster thanblue light.
(b) In air, red light takes1.00*10-10 s to travel 3.00 cm. How long does it take totravel 3.00 cm through flint glass?
time=3*10-2/1.8315*108=1.6380*10-10sec
(c) If a beam a white light shinesthrough air onto the flint glass at an angle q. Calculate the angleof refraction for BOTH red and blue light when the incident beam is36.0° from perpendicular.
n=sini /sinr
for red light
r=sin-1[sini/n]=21.02degree
for blue light=r=sin-1[sini/n]=20.54degree
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.