An organ pipe open at both ends is 1.56m long. A second organpipe that is closed
ID: 1745760 • Letter: A
Question
An organ pipe open at both ends is 1.56m long. A second organpipe that is closed at one end and open at the other is 0.78m long.Which of the following sets of frequencies consists of frequenciesthat are resonances for both pipes? (speed of sound: 343m/s) a)110Hz, 330Hz, 550Hz b)220Hz, 440Hz, 660Hz c)110Hz, 220Hz, 330Hz An organ pipe open at both ends is 1.56m long. A second organpipe that is closed at one end and open at the other is 0.78m long.Which of the following sets of frequencies consists of frequenciesthat are resonances for both pipes? (speed of sound: 343m/s) a)110Hz, 330Hz, 550Hz b)220Hz, 440Hz, 660Hz c)110Hz, 220Hz, 330HzExplanation / Answer
open at both ends n = 1,2,3,.... f 1= nv / 2L = 1 * 343 / 2*1.56 = 109.9Hz ~110Hz closed at one end n = 1,3,5, f 1= nv/4L = 1 * 343 / 4*0.78 =109.9Hz ~110Hz when n = 1,3,5 for two cases we have f = 110Hz, 330Hz, 550HzRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.