The radius of one woman\'s eardrum is 3.7mm. (a) Find the energy per second rece
ID: 1745742 • Letter: T
Question
The radius of one woman's eardrum is 3.7mm. (a) Find the energy per second received by hereardrum when she listens to sound that is at the threshold ofhearing.1 W
(b) Find the energy per second received by her eardrum when shelistens to sound that is at the threshold of pain.
2 W (a) Find the energy per second received by hereardrum when she listens to sound that is at the threshold ofhearing.
1 W
(b) Find the energy per second received by her eardrum when shelistens to sound that is at the threshold of pain.
2 W
Explanation / Answer
We know that : P = I A where A = r2 = ( 3.7 x 10-3)2 = 3.14 * ( 3.7 x 10-3)2 = 4.29 x 10-5 m2 (a) The energyper second received by her eardrum when she listens to sound thatis at the threshold of hearing is : P = (10-12 W/m2 )* 4.29 x 10-5 m2 = 4.29 x 10-17 W (b) Theenergy per second received by her eardrum when she listens to soundthat is at the threshold of pain is : P = (1 W/m2 )* 4.29 x 10-5 m2 = 4.29 x 10-5 W Hope this helps u! (a) The energyper second received by her eardrum when she listens to sound thatis at the threshold of hearing is : P = (10-12 W/m2 )* 4.29 x 10-5 m2 = 4.29 x 10-17 W (b) Theenergy per second received by her eardrum when she listens to soundthat is at the threshold of pain is : P = (1 W/m2 )* 4.29 x 10-5 m2 = 4.29 x 10-5 W Hope this helps u! = 4.29 x 10-5 W Hope this helps u!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.