A rod of length 37.5 cm has a linear density (mass-per-length)given by the follo
ID: 1745517 • Letter: A
Question
A rod of length 37.5 cm has a linear density (mass-per-length)given by the following equation, where x is the distance from oneend. = 50.0 g/m + 22.0x g/m2 a) what is its mass? b)How far from the x=0 end is its center of mass? A rod of length 37.5 cm has a linear density (mass-per-length)given by the following equation, where x is the distance from oneend. = 50.0 g/m + 22.0x g/m2 a) what is its mass? b)How far from the x=0 end is its center of mass? a) what is its mass? b)How far from the x=0 end is its center of mass?Explanation / Answer
Linear density = m / L Given that L = 37.5 cm = 50.0 g/m + 22.0x g/m2 Therefore mass m = L = (50.0 g/m + 22.0x g/m2)(0.375 m) b) Center of mass of rod = L / 2 = 37.5 cm = 18.75cmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.