Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What would the speed of an observer be if a red (4.688 x 1014Hz) traffic light a

ID: 1745315 • Letter: W

Question

What would the speed of an observer be if a red (4.688 x 1014Hz) traffic light appeared green (5.555 x 1014 Hz) to theobserver?
any help would be great!! i know that the answer is 5.548 x107 m/s but i'm not sure how to get it. again, any help would begreat! will give lifesaver to the person with best answer and otherpoints to those who help as well! What would the speed of an observer be if a red (4.688 x 1014Hz) traffic light appeared green (5.555 x 1014 Hz) to theobserver?
any help would be great!! i know that the answer is 5.548 x107 m/s but i'm not sure how to get it. again, any help would begreat! will give lifesaver to the person with best answer and otherpoints to those who help as well!

Explanation / Answer

We know that the frequency shift equation for the dopplereffect is given by: f = (v / c) fo where f is the frequency shift, fo is thestationary frequency and v is the object velocity. In this problem f = 5.555 x 1014 Hz - 4.688 x1014 Hz = 8.67x1013 fo = 4.688x1014Hz and c is the speed oflight Putting it all together: 8.67x1013 = (v / c) (4.688 x 1014Hz) (8.67x1013) c = (4.688 x 1014 Hz)v v = 2.601x1022 / 4.688 x 1014 v = 5.548x107 m/s v = 5.548x107 m/s
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote