This is the answer given: a) KE=(1/2)(m)(v-u) 2 Conversion: u = (41km/hr)(1hr/36
ID: 1745025 • Letter: T
Question
This is the answer given:a) KE=(1/2)(m)(v-u)2
Conversion: u = (41km/hr)(1hr/3600s)(1000m/km) =11.39m/s
v =(51km/hr)(1hr/3600s)(1000m/km) = 14.17m/s
KE =(1/2)(2100kg)(14.172-11.392) = The Answer fora)
b)Momentum= m((v2+u2)), v=14.17i u=11.39j
=2100((14.172+11.392)) = Answer forb)
c)tan = (11.39/14.17) = Degrees South of East
What I don't understand is where they got momentum from. I thoughtmomentum was p=mv, but here they altered it so much, i'm not surewhat they're doing with it.
Explanation / Answer
velocity V = 14.17 i + 11.39 j So, magnitude of V = [ 14.17 ^ 2 + 11.39 ^ 2] = 18.18 m / s So, momentum P = m V = 2100 * 18.18 = 38178.5 kg m / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.