Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A roller coaster car has mass of 500kg when fully loaded withpassengers. The car

ID: 1744207 • Letter: A

Question

A roller coaster car has mass of 500kg when fully loaded withpassengers. The car passes over a hill (hill A) of radius 15m at aspeed of 8m/s. The car then has a speed of 16m/s at the bottom ofthe circular dip (hill B) of radius 40m. a.) What is the force of the track on the car at the top ofhill A? b.) What is the force of the track on the car at the bottom ofdip B? c.) How many times as heavy as their true weight would thepassengers feel at the bottom of dip B? d.) What is the maximum speed the car may have at the top ofhill A for it to remain in contact with the track as it goes overthe top? e.) For the condition in Part (e), would the passengers in thecar traveling at this maximum speed be experiencing"weightlessness"? Yes/No. Why or why not? Ans Part A (I think) n = 4900N - ((500kg)(8)2)/15m= 2766.67N...Is this right? Ans Part B (I think) n = 4900N - ((500kg)(16)2)/40m= 1700N...also is this right? Please show all work for remaining problems. A roller coaster car has mass of 500kg when fully loaded withpassengers. The car passes over a hill (hill A) of radius 15m at aspeed of 8m/s. The car then has a speed of 16m/s at the bottom ofthe circular dip (hill B) of radius 40m. a.) What is the force of the track on the car at the top ofhill A? b.) What is the force of the track on the car at the bottom ofdip B? c.) How many times as heavy as their true weight would thepassengers feel at the bottom of dip B? d.) What is the maximum speed the car may have at the top ofhill A for it to remain in contact with the track as it goes overthe top? e.) For the condition in Part (e), would the passengers in thecar traveling at this maximum speed be experiencing"weightlessness"? Yes/No. Why or why not? Ans Part A (I think) n = 4900N - ((500kg)(8)2)/15m= 2766.67N...Is this right? Ans Part B (I think) n = 4900N - ((500kg)(16)2)/40m= 1700N...also is this right? Please show all work for remaining problems.

Explanation / Answer

?

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote