2. a. If a patient is administered (a given number of liters) per day of 50% dex
ID: 174284 • Letter: 2
Question
2.
a. If a patient is administered (a given number of liters) per day of 50% dextrose solution, how many calories will the patient receive every (a specific number of hours) hours? Assume there are 3.4Kcal/gram of dextrose. (Answer question to the nearest whole calorie. No decimal point)
b. Calculate the drip rate in drops/minute (given that there are a given number of) drops per milliliter of solution) for the 50% dextrose solution given above in question a. (Answer to the nearest full drop – no decimal point)
Explanation / Answer
50% dextrose solution means that the solution has 50gm dextrose in 100ml distilled water.
a.
Suppose the patient is administered 1 litre (=1000ml) of dextrose per day.
50% solution means, he is getting 500gm of dextrose per day.
This means that he is getting (500/24) = 20.83 gm of dextrose per hour.
It is given that one gram of dextrose gives 3.4Kcal.
So, 20.83 gm of dextrose will give (20.83 * 3.4) = 70.83kcal per hour ~ 71 Kcal/hour
b.
One hour has 60 minutes. So, in one minute, (20.83/60) = 0.35gm of dextrose will go in the patient's body.
This is (0.35gm dextrose + 0.35ml distilled water)= 0.7ml solution.
So, 0.7ml dextrose solution is going in patients' body per minute.
Roughly 1ml has 20 drops. So, 0.7 ml will have (0.7*20)= 14 drops.
So, 14 drops/min is the drip rate.
****Hope it helps.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.