Oppositely charged parallel plates are separated by 5.30 mm. A potential differe
ID: 1742552 • Letter: O
Question
Oppositely charged parallel plates are separated by 5.30 mm. A potential difference of 600 V existsbetween the plates. (a) What is the magnitude of the electric fieldstrength between the plates?1 N/C
(b) What is the magnitude of the force on an electron between theplates?
2 N
(c) How much work must be done on the electron to move it to thenegative plate if it is initially positioned 2.95 mm from the positive plate?
3 J (a) What is the magnitude of the electric fieldstrength between the plates?
1 N/C
(b) What is the magnitude of the force on an electron between theplates?
2 N
(c) How much work must be done on the electron to move it to thenegative plate if it is initially positioned 2.95 mm from the positive plate?
3 J
Explanation / Answer
a)E=V/d=600/5.3*10-3=113.20*103N/C b)F=Eq=113.20*103*1.6*10-19=181.12*10-16N c)work=F*displacement=181.12*10-16*2.35*10-3=425.632*10-19J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.