Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.) Tank-killer rounds (fired by another tank) consist of ashell whose projectil

ID: 1742551 • Letter: 1

Question

1.) Tank-killer rounds (fired by another tank) consist of ashell whose projectile is a long, slender (20.3 mm diameter by 29.1 cm long) rod of depleted uranium of density18.7 g/cm3.Assume that the shell’s speed is 1.46 km/s. You have developed a defense: you firea counter-missile that hits the incoming projectile head-on andsticks to it. The object is to reduce the velocity of the combinedlump to less than the minimum value that can penetrate your armor.In your case, that velocity is 290 m/s (in your direction, of course). If yourcounter-missile weighs 2.87 kg, howfast must it be going to achieve this result?
1 m/s

Explanation / Answer

The mass of the Tanker missile is M=density*volume M=18700*9.4184*10-5=1.761231kg Applying the law of conservation of momentum we have as, m1u1+m2u2=m1v1+m2v2 2.87*v-1.761231*1460=(2.87+1.761231)*290 2.87*v-1.761231*1460=(2.87+1.761231)*290 2.87v-2571.398=1343.0569 v=1363.9218194m/s Hence we get by it.