5. Two narrow parallel slits seperated by .25mm areilluminated by green light (
ID: 1742004 • Letter: 5
Question
5. Two narrow parallel slits seperated by .25mm areilluminated by green light ( = 546.1nm). The interferencepattern is observed on a screen 1.2m away from the plane of theslits. Calculate the distance a. from the central maximum to the first bright region oneither side of the central maximum and b. between the first and second dark bands 5. Two narrow parallel slits seperated by .25mm areilluminated by green light ( = 546.1nm). The interferencepattern is observed on a screen 1.2m away from the plane of theslits. Calculate the distance a. from the central maximum to the first bright region oneither side of the central maximum and b. between the first and second dark bandsExplanation / Answer
separation of the slits d = 0.25 mm = 25 * 10 ^ -5m wavelength = 546.1 nm = 546.1 * 10 ^ -9 m distance of the screen from the slits d = 1.2 m (a). distance from the central maximum to the first brightregion on either side of the central maximum = 3 where = fringe width = D / d substitue values we get answer (b). distance between the first and second dark bands =Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.