Any help/hints with this would be greatly appreaciated: Lisa runs up 4 flights o
ID: 1741995 • Letter: A
Question
Any help/hints with this would be greatly appreaciated: Lisa runs up 4 flights of stairs in 22s She weighs 510N. Ifeach flight rises 3.1m: a) what is her change in potential? b) what average power was required during the 22s? c) what would be the minimun hp required? Thanks! Any help/hints with this would be greatly appreaciated: Lisa runs up 4 flights of stairs in 22s She weighs 510N. Ifeach flight rises 3.1m: a) what is her change in potential? b) what average power was required during the 22s? c) what would be the minimun hp required? Thanks!Explanation / Answer
a. Total heightgained h = 4 *3.1 = 12.4 m P.E. = m* g * h = 510 *12.4 (m*g = weight = 510 N) P.E. = 6324.0 J b. Power P = Workdone / time = P.E. gained /t = 6324.0 /22 = 287.45 W c. Power inhp = power in watt /746 = 0.385 hpRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.