car initially traveling at 30.5 m/sundergoes a constant negative acceleration of
ID: 1741818 • Letter: C
Question
car initially traveling at 30.5 m/sundergoes a constant negative acceleration of magnitude1.70 m/s2 after its brakes areapplied. (a) How many revolutions does each tire makebefore the car comes to a stop, assuming the car does not skid andthe tires have radii of 0.330 m?1 rev
(b) What is the angular speed of the wheels when the car hastraveled half the total distance?
2 rad/s (a) How many revolutions does each tire makebefore the car comes to a stop, assuming the car does not skid andthe tires have radii of 0.330 m?
1 rev
(b) What is the angular speed of the wheels when the car hastraveled half the total distance?
2 rad/s
Explanation / Answer
initial velocity u = 30.5 m / s final velocity v = 0 m / s acccleration a = 1.7 m / s ^ 2 from the relation v ^ 2 - u ^ 2 = 2 aS wefind displacement S = [ v ^ 2 - u ^ 2 ] / 2 a substitue values weget S value (a). radius r = 0.330 m circumference of the tire L = 2 r So, No.of revolutions N = S / L substitue values we get answer (b). from the relation V ^ 2 - u ^ 2 = 2 a ( S / 2) since distance = S / 2 we find linear speed V value from this angular speed = V / r substitue values weget answerRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.