A 59.0 m length of insulated copper wireis wound to form a solenoid of radius 1.
ID: 1740046 • Letter: A
Question
A 59.0 m length of insulated copper wireis wound to form a solenoid of radius 1.9cm. The copper wire has a radius of 0.53mm. (a) What is the resistance of the wire?(b) Treating each turn of the solenoid as a circle, how many turnscan be made with the wire?
turns Please work soltions out completely to receivea rating of lifesaver. (a) What is the resistance of the wire?
(b) Treating each turn of the solenoid as a circle, how many turnscan be made with the wire?
turns Please work soltions out completely to receivea rating of lifesaver.
Explanation / Answer
Given that the length of the wire is L = 59.0 m The radius of the solenoid is R = 1.9 cm = 0.019 m The radius of the wire is r =0.53*10-3m ---------------------------------------------------------- (a) The resistance of the wire is R = *L /A = ----------- where = 1.68*10-8 .m is theresistivity of the copper and area of the wire is A = r2 (b) The circumfrance of thecoil is C = 2r Thenthe number of turns in the silenoid is N = L /2R =(59 m)/(2*3.14*0.019m) = 494.2 turns (b) The circumfrance of thecoil is C = 2r Thenthe number of turns in the silenoid is N = L /2R =(59 m)/(2*3.14*0.019m) = 494.2 turnsRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.