Questionpart Points Submissions 1 2 3 0/0.33 0/0.33 0/0.34 0/5 0/5 0/5 Total 0/1
ID: 1739711 • Letter: Q
Question
Questionpart Points Submissions 1 2 3 0/0.33 0/0.33 0/0.34 0/5 0/5 0/5 Total 0/1 A concave mirror is cut from a sphericalsurface of radius of curvature 2.0 m.A pencil 10 cm long is placed perpendicular to the axis of themirror at a distance of 70 cm from themirror. Where is the image and how large is it? Image location 1 cm 2---Select---in front ofbehind the mirror Image height 3 cm Questionpart Points Submissions 1 2 3 0/0.33 0/0.33 0/0.34 0/5 0/5 0/5 Total 0/1 A concave mirror is cut from a sphericalsurface of radius of curvature 2.0 m.A pencil 10 cm long is placed perpendicular to the axis of themirror at a distance of 70 cm from themirror. Where is the image and how large is it? Image location 1 cm 2---Select---in front ofbehind the mirror Image height 3 cm Questionpart Points Submissions 1 2 3 0/0.33 0/0.33 0/0.34 0/5 0/5 0/5 Total 0/1 Questionpart Points Submissions 1 2 3 0/0.33 0/0.33 0/0.34 0/5 0/5 0/5 Total 0/1 Questionpart Points Submissions Questionpart Points Submissions 1 2 3 0/0.33 0/0.33 0/0.34 0/5 0/5 0/5 Total 0/1 Total 0/1 A concave mirror is cut from a sphericalsurface of radius of curvature 2.0 m.A pencil 10 cm long is placed perpendicular to the axis of themirror at a distance of 70 cm from themirror. Where is the image and how large is it? Image location 1 cm 2---Select---in front ofbehind the mirror Image height 3 cm 1 2 3 0/0.33 0/0.33 0/0.34 0/5 0/5 0/5Explanation / Answer
A concave mirror is cut from a spherical surface of radius ofcurvature 2.0 m. A pencil 10 cm longis placed perpendicular to the axis of the mirror at a distance of70 cm from the mirror. Where is theimage and how large is it R=2m f=1m[f=R/2] u=0.7 in this case u=-ve f=-ve from the equation 1/u+1/v=1/f and applying sign convention -1/u+1/v=-1/f 1/v=1/u-1/f 1/.7-1/1=> v=7/3 image is formed at a distance of 7/3m on the opposite side ofthe mirror.so the image is virtual. magnification=m=-v/u=7/3*0.7=10/3 size of the image=image height=magnification*size of the object 10/3*10=1/3m=33.33cm Image location 1 cm 2---Select---in front ofbehind the mirror Image height 3 cm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.