This physics question is giving me all sorts oftroubles. I\'ve tried all I can t
ID: 1739632 • Letter: T
Question
This physics question is giving me all sorts oftroubles. I've tried all I can think of, but none of itworks. Any help would be much appreciated. Thanksso much.A crate of mass 10.0 kg is pulled up a rough incline with aninitial speed
of 1.50 m/s. The pulling force is 100 N parallel to the incline,which
makes an angle of 18.0° with the horizontal. The coefficient ofkinetic
friction is 0.400, and the crate is pulled 5.15 m.
(a) How much work is done by gravity?
Found to be -155.96 J
(b) How much mechanical energy is lost due to friction?
(c) How much work is done by the 100 N force?
(d) What is the change in kinetic energy of the crate?
(e) What is the speed of the crate after being pulled 4.50 m?
This physics question is giving me all sorts oftroubles. I've tried all I can think of, but none of itworks. Any help would be much appreciated. Thanksso much.
A crate of mass 10.0 kg is pulled up a rough incline with aninitial speed
of 1.50 m/s. The pulling force is 100 N parallel to the incline,which
makes an angle of 18.0° with the horizontal. The coefficient ofkinetic
friction is 0.400, and the crate is pulled 5.15 m.
(a) How much work is done by gravity?
Found to be -155.96 J
(b) How much mechanical energy is lost due to friction?
(c) How much work is done by the 100 N force?
(d) What is the change in kinetic energy of the crate?
(e) What is the speed of the crate after being pulled 4.50 m?
Explanation / Answer
a. The work done by gravity is 0 as there is no verticaldisplacement. b. The mechanical energy lost is the frictional work done. W=fr*d W=kN*5.15=kmgcos18*5.15 W=0.4*10*9.8*5.15 W=201.88J c. W=100*5.15=515J d. The speed at the distance 5.15m is F=ma a=100/10=10m/s2 v2-u2=2as v2-0=2*10*5.15 v=10.14m/s The change in KE KE=1/2*mvf2-1/2*mvi2 KE=1/2*10*10.142 KE=515KJ e. v2-u2=2as v2-0=2*10*4.5 v=9.4868m/s Hence we get by it. "Hope this helps!Best of luck for the rest of yourcoursework." KE=515KJ e. v2-u2=2as v2-0=2*10*4.5 v=9.4868m/s Hence we get by it. "Hope this helps!Best of luck for the rest of yourcoursework."Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.