Bullet Penetrates Can A bullet of mass 0.012 kg and initial speed 300m/s penetra
ID: 1738845 • Letter: B
Question
Bullet Penetrates Can A bullet of mass 0.012 kg and initial speed 300m/s penetrates an initially stationary pop can of mass 0.04 kg and emerges with a speed 180 m/s. What is the initial momentum of the bullet and pop can system? ptotal i = kg* m/s Help Enter What is the final momentum of the bullet? pbullet f = kg* m/s Help Enter How fast is the can moving after the bullet emerges? vcan f = m/s Help Enter How much kinetic energy was lost (to heat, sound, deformation of can and bullet, ) in the process? Give your answer as a positive number. |K.E.| = J Help EnterExplanation / Answer
We have m1 = 0.012 kg m2 = 0.040 kg V1 = 300 m/s V2 = 0 U1 = 180 m/s U2 = to be computed a) Initially ptotal= m1V1+m2V2 where V2=0 then ptotal= m1V1 b) pbullet= m1U1 c) p bulet-initial = p canafter + p bullet after then p can after = pbulet-initial - p bulletafter p can after = m1V1 -m1U1 = m1(V1 -U1 ) also p can after =m2U2 Speed of can after the bullet left is U2 = p can after / m2 finally U2 =m1(V1 -U1 )/ m2 d) Energy before = energy after d) Energy before = energy after the equation is 0.5 m1V12 +0.5m2V22 = E + 0.5m1U12 +0.5m2U22 sinceV2=0 0.5 m1V12 = E+ 0.5 m1U12 +0.5m2U22 and E= 0.5 m1V12 - 0.5m1U12 -0.5m2U22 Just plug the number and compute Please let me know if you have any questions.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.