A flea is able to jump straight up about 0.50 m. It has been said that if a flea
ID: 1738560 • Letter: A
Question
A flea is able to jump straight up about 0.50 m. It has been said that if a flea were as big asa human, it would be able to jump over a 100 story building! Whenan animal jumps, it converts work done in contracting muscles intogravitational potential energy (with some steps in between). Themaximum force exerted by a muscle is proportional to itscross-sectional area, and the work done by the muscle is this forcetimes the length of contraction. If we magnified a flea by a factorof 750, the cross section of its musclewould increase by 7502 and thelength of contraction would increase by 750. How high would this "superflea" be able to jump?(Don't forget that the mass of the "superflea" increases aswell.)1 m
Explanation / Answer
given A flea is able to jump a height h1 = 0.50m work done in contraction of muscle is W = Fx = KAx this work done in contraction is equal to energy to jump to aheight h then KAx = mgh orA1x1/A2x2 =h1m1/h2m2 here A2 =750A1 h1 = 0.50 m m2 = 750m1 then h2=(A2x2h1/A1x1)*m1/m2 =m1/750m1)(600A1/A1)(600x1/x1)*h1 = 750*0.50 = 375m here A2 =750A1 h1 = 0.50 m m2 = 750m1 then h2=(A2x2h1/A1x1)*m1/m2 =m1/750m1)(600A1/A1)(600x1/x1)*h1 = 750*0.50 = 375mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.