Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

3. A 1.0kg stone is thrown vertically upward. Assuming theconservation of energy

ID: 1738128 • Letter: 3

Question

3. A 1.0kg stone is thrown vertically upward. Assuming theconservation of energy: a. what is the maximum height the stone will reach if itsinitial upward velocity is 20m/s? b. How much kinetic energy will the stone possess when it is5m above the ground? 3. A 1.0kg stone is thrown vertically upward. Assuming theconservation of energy: a. what is the maximum height the stone will reach if itsinitial upward velocity is 20m/s? b. How much kinetic energy will the stone possess when it is5m above the ground?

Explanation / Answer


2(g)(S) = v2 - u2 where g = -10m/s2 , u = initial velocity = 20m/s, v = finalvelocity = 0m/s, S = height. So, 2(-10)(S) = 0 - 400 S = 20m = height
at S = 5, v2 = ? 2(-10)(5) = v2 - 400 v2 = 300(m/s)2 As Kintetin Energy = 0.5(m)(v2) K. E = 0.5 (1)(300) = 150 Joules.
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote