My question is about question number 15 from chapter 2 in theGiancoli Physics bo
ID: 1737222 • Letter: M
Question
My question is about question number 15 from chapter 2 in theGiancoli Physics book, sixth edition. The length of a bowling lane is 16.5 meters, the sound of theball hitting the pins is heard 2.5 seconds after release and thespeed of sound is, of course, 340m/s. The question is looking forthe speed of the bowling ball. The formula used is nothing like what is shown in class but itdoes make sense. With that being said, I cannot figureout how the very last step works out to 6.73m/s. I've triedit multiple ways and I've come to the conclusion that I'll figureit out faster if I just swallow my pride and ask for help. Again, it pretty much makes sense all the way to the bottomstep. Thank you. My question is about question number 15 from chapter 2 in theGiancoli Physics book, sixth edition. The length of a bowling lane is 16.5 meters, the sound of theball hitting the pins is heard 2.5 seconds after release and thespeed of sound is, of course, 340m/s. The question is looking forthe speed of the bowling ball. The formula used is nothing like what is shown in class but itdoes make sense. With that being said, I cannot figureout how the very last step works out to 6.73m/s. I've triedit multiple ways and I've come to the conclusion that I'll figureit out faster if I just swallow my pride and ask for help. Again, it pretty much makes sense all the way to the bottomstep. Thank you.Explanation / Answer
timr taken for the sound to travel 16.5 m is t = 16.5 m/ 340 m / s = 0.0485 s So, time taken for the ball to reach lane t ' = 2.5 S- t = 2.4515 s So, speed of the ball V = 16.5 m / t ' = 6.73 m / sRelated Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.