A skateboarder, starting from rest, rolls down a 11.5 m ramp. When she arrives a
ID: 1736736 • Letter: A
Question
A skateboarder, starting from rest, rolls down a 11.5 m ramp. When she arrives at the bottom of theramp her speed is 7.65 m/s. (a) Determine the magnitude of heracceleration, assumed to be constant.1 m/s2
(b) If the ramp is inclined at 23.5°with respect to the ground, what is the component of heracceleration that is parallel to the ground?
2 m/s2
(a) Determine the magnitude of heracceleration, assumed to be constant.
1 m/s2
(b) If the ramp is inclined at 23.5°with respect to the ground, what is the component of heracceleration that is parallel to the ground?
2 m/s2
Explanation / Answer
(a) use . v2 = 2 a d or 7.652 = 2 a 11.5 . a = 2.544m/s2 . (b) x component = 2.544 * cos23.5 = 2.333m/s2 . (b) x component = 2.544 * cos23.5 = 2.333m/s2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.