Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ball starts from rest and accelerates at 0.475 m/s 2 while moving down anincli

ID: 1736552 • Letter: A

Question

A ball starts from rest and accelerates at 0.475 m/s2 while moving down aninclined plane 8.45 m long. When itreaches the bottom, the ball rolls up another plane, where, aftermoving 15.45 m, it comes to rest. (a) What is the speed of the ball at the bottomof the first plane?
m/s
(b) How long does it take to roll down the first plane
s
(c) What is the acceleration along the second plane?
m/s2
(d) What is the ball's speed 7.80 malong the second plane?
m/s
(a) What is the speed of the ball at the bottomof the first plane?
m/s
(b) How long does it take to roll down the first plane
s
(c) What is the acceleration along the second plane?
m/s2
(d) What is the ball's speed 7.80 malong the second plane?
m/s

Explanation / Answer

let the velocity of the ball at the bottom of the first plane=vm/s a=0.475 s=8.45 u=0 v2=u2+2*a*s v2=0+2*0.475*8.45 v=2.83 (ans a) let it took t s to roll down the first plane v=u+a*t 2.83=0+0.475*t t=5.965 s (ans b) let the accleration=-f s=15.45 m u=2.83 m/s v2=u2-2*f*s 0=2.83*2.83-2*f*15.45 -f=0.26 m/s2 (ans c) let the ball's speed be V m/s 7.8 m along the 2nd plane V2=u2-2*f*s V2=2.83*2.83-2*0.26*7.8 V=1.99 m/s (ans d)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote