A cyclist, traveling at a constant velocity begins toaccelerate at a rate of .45
ID: 1735949 • Letter: A
Question
A cyclist, traveling at a constant velocity begins toaccelerate at a rate of .45m/s2. After 8 secondsof acceleration the cyclist's velocity is 10.9 m/s. What wasthe initial velocity. The answer is 7.3 m/s. I need to understand what formulas are applied here and how towork the problem. Thanks A cyclist, traveling at a constant velocity begins toaccelerate at a rate of .45m/s2. After 8 secondsof acceleration the cyclist's velocity is 10.9 m/s. What wasthe initial velocity. The answer is 7.3 m/s. I need to understand what formulas are applied here and how towork the problem. ThanksExplanation / Answer
Velocity after 8 s is v = 10.9 m / s Accleration a = 0.45 m / s ^ 2 from the relation v = u + at initial velocity u = v - at = 10.9 - 3.6 = 7.3 m / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.