A parallel-plate capacitor with area 0.500m 2 and plate separation of 5.00mm is
ID: 1735587 • Letter: A
Question
A parallel-plate capacitor with area 0.500m2 and plate separation of 5.00mm is connected to a 12.00 V battery. (a) What is the capacitance?1 F
(b) How much charge is stored on the plates?
2 C
(c) What is the electric field between the plates?
3 N/C
(d) Find the magnitude of the charge density on each plate.
4 C/m2
(e) Without disconnecting the battery, the plates are moved fartherapart. Qualitatively, what happens to each of the previousanswers?
(a) What is the capacitance?
1 F
(b) How much charge is stored on the plates?
2 C
(c) What is the electric field between the plates?
3 N/C
(d) Find the magnitude of the charge density on each plate.
4 C/m2
(e) Without disconnecting the battery, the plates are moved fartherapart. Qualitatively, what happens to each of the previousanswers?
Explanation / Answer
area A = 0.500m2plate separation d = 5.00mm =5 * 10 -3 m Voltage V = 12.00 V (a) capacitance C = A /d where = permitivity of free space =8.85 * 10 -12 C 2 / N m 2 (b). charge is stored on the plates Q = CV where V = Voltage = 12 V (c). the electric field between the plates E =V / d (d). magnitude of the charge densityon each plate = E substitue values weget answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.