A ball is thrown vertically upward with a speed of +16.0 m/s. (a) How high does
ID: 1735547 • Letter: A
Question
A ball is thrown vertically upward with a speed of +16.0 m/s. (a) How high does it rise?1 m
(b) How long does it take to reach its highest point?
2 s
(c) How long does the ball take to hit the ground after it reachesits highest point?
3 s
(d) What is its velocity when it returns to the level from which itstarted?
4 m/s (a) How high does it rise?
1 m
(b) How long does it take to reach its highest point?
2 s
(c) How long does the ball take to hit the ground after it reachesits highest point?
3 s
(d) What is its velocity when it returns to the level from which itstarted?
4 m/s
Explanation / Answer
let it rises to a height of h m at h m velocity=v=0 g=9.8 v2=u2-2*g*h 0=202-2*9.8*h h=20.4 m let it took t s to reach highest point v=u-g*t 0=20-9.8*t t=2.04 s time taken to hit the ground after it reaches the highestpoint=T h=20.4 u=0 h=u*T+(1/2)*g*T2 20.4=0+(1/2)*9.8*T2T=2.04 s let it's velocity=V when it reaches the starting point V=u+g*T V=0+9.8*2.04 V=20 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.