An electric vehicle starts from rest and accelerates at a rateof 1.9 m/s 2 in a
ID: 1735414 • Letter: A
Question
An electric vehicle starts from rest and accelerates at a rateof 1.9 m/s2 in a straight line until it reaches a speedof 19 m/s. The vehicle then slows at a constant rate of 1.4m/s2 until it stops. (a) How much time elapses fromstart to stop? (b) How far does the vehicle move from start tostop?
Chapter 2, Problem 29An electric vehicle starts from rest and accelerates at a rateof 1.9 m/s2 in a straight line until it reaches a speedof 19 m/s. The vehicle then slows at a constant rate of 1.4m/s2 until it stops. (a) How much time elapses fromstart to stop? (b) How far does the vehicle move from start tostop?
Explanation / Answer
time taken during accelerated motion 19=0+1.9t so t=10sec time taken to stop 0=19t1-1.4t1*t1 t1=14/19=0.7368sec How much time elapses from start to stop 10+0.7368=10.7358sec from velocity time curve distancetravelled=1/2*v*10.7358=1/2*19*10.7358=101.99m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.