A model Rocket is launched straight upward with an initialvelocity of 54.7 m/s.
ID: 1734099 • Letter: A
Question
A model Rocket is launched straight upward with an initialvelocity of 54.7 m/s. It's accelerates with a constant upwardacceleration of 1.74 m/s^2 until its engines stop at an altitude of233m. What is the maximum height reached by the rocketin units of meters. How long after lift-off does the rocket reachits maximum height in units of seconds. A model Rocket is launched straight upward with an initialvelocity of 54.7 m/s. It's accelerates with a constant upwardacceleration of 1.74 m/s^2 until its engines stop at an altitude of233m. What is the maximum height reached by the rocketin units of meters. How long after lift-off does the rocket reachits maximum height in units of seconds.Explanation / Answer
Let v be the velocity of the rocketwhen the engine stops. Then v2 -(54.7m/s)2 = (2)(1.74m/s2)(233m) Solving for v we get v =61.67m/s Now from this point the rocket reaches adistance of v2/2g =(61.67m/s)2/[(2)(9.8m/s2)] = 194m Therefore the height reached by the rocketis 233m + 194m = 427m Now time to reach the point where the enginehas stopped is t = (61.67m/s - 54.7m/s)/(1.74m/s2) =4s From this point the time taken by the rocketto reach the maximum height is t =(61.67m/s)/(9.8m/s2) = 6.3s Therefore the total time taken by the rocketto reach the maximum height is 4s + 6.3s = 10.3sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.