A 1.8 kg ball is attached to a ceilingby a string. The distance from the ceiling
ID: 1733360 • Letter: A
Question
A 1.8 kg ball is attached to a ceilingby a string. The distance from the ceiling to the center of theball is 1.20 m, and the height of theroom is 3.00 m.(a) What is the gravitational potential energyassociated with the ball relative to the ceiling?
1 J
(b) What is the gravitational potential energy associated with theball relative to the floor?
2 J
(c) What is the gravitational potential energy associated with theball relative to a point at the same elevation as the ball?
3 J (a) What is the gravitational potential energyassociated with the ball relative to the ceiling?
1 J
(b) What is the gravitational potential energy associated with theball relative to the floor?
2 J
(c) What is the gravitational potential energy associated with theball relative to a point at the same elevation as the ball?
3 J
Explanation / Answer
a)GPE= mgh =2.1*9.81*0.99 =20.39499 J b)GPE= mgh =2.1*9.81*(3-0.99) =41.40801J c)GPE =mgh =2.1*9.81*0 =0 J
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.