a ball is thrown horizontally from the top of a 60.0. long building and lands 10
ID: 1732302 • Letter: A
Question
a ball is thrown horizontally from the top of a 60.0. long building and lands 100.0m from the base of the building. Ignore air resistance.
a) how long is the ball in the air?
b) what must have been the initial horizontal component of the velocity?
c) what is the vertical component of the velocity just before the ball hits the ground?
d) what is the velocity (including both horizontal and vertical components) of the ball just before it hits the ground?
e) what is the angle at which it hits the ground?
Explanation / Answer
a).
Considering motoon along vertical
y= 0.5gt^2
60= 0.5*9.8*t^2
t= 3.5 second.
---------
Horizontal distance,
x= Vxt
Vx= 100/3.5
Vx= 29.58 m/s
------------
Vy= gt= 9.8*3.5= 34.3 m/s
----------
Net velocity
V^2= Vx^2+ Vy^2
V= 45.293 m/s
--------
theta= arctan (Vy/Vx)
= 49.226
----------
Comment in case any doubt . Good luck
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.