Problem 10: An MP3 player has a charger that can be plugged into the wall power
ID: 1732028 • Letter: P
Question
Problem 10: An MP3 player has a charger that can be plugged into the wall power outlet at 120 V AC and converts to 5 V AC as indicated on the transformer label. The maximum instantaneous current from the power outlet that the transformer can handle is 140 mA. (a) What is the average power that the transformer can handle? (b) What is the maximum instantaneous current on the output (player) side that the transformer can deliver? (c) If you choose 1200 turns on your input coil, how many turns should the output coil have? Concept: Solution:Explanation / Answer
Here ,
Vp = 120 V
Vs = 5 V
Ip = 140 mA = 0.140 A
a) average power transferred = Vp * Ip
average power transferred = 120 * 0.140
average power transferred = 16.8 W
b)
for the output current
Ip * 5 = 0.140 * 120
Ip = 3.36 A
the maximum current is 3.36 A
c)
let the number of output coils is Ns
Ns/Np = Vs/Vp
Ns/1200 = 5/120
NS = 50
the number of output coils is 50
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.