Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You have been hired to design a spring-launched roller coaster that will carry t

ID: 1731151 • Letter: Y

Question

You have been hired to design a spring-launched roller coaster that will carry two passengers per car. The car goes up a 13-m-high hill, then descends 16 m to the track's lowest point. You've determined that the spring can be compressed a maximum of 2.2 m and that a loaded car will have a maximum mass of 430 kg . For safety reasons, the spring constant should be 14 % larger than the minimum needed for the car to just make it over the top.

A) What spring constant should you specify?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

B) What is the maximum speed of a 330 kg car if the spring is compressed the full amount?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

Explanation / Answer

A) the potential energy of the compressed spring is transferred to the cart as its potential energy at the highest point.

0.5*kmin*x2 = m*g*h

0.5*kmin*2.22 = 430*9.81*13

kmin=22660.29 N/m

k = 1.14*kmin = 25832.72 N/m

B) this potential energy is again converted to the cart's kinetic energy after droppping 16 m

0.5*m*v2 = m*g*h

v = sqrt(2*g*h) = sqrt(2*9.81*16)

v=17.71 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote