A microscope has a 1.9 cm focal length eyepiece and a .90 cm objective lens. A-
ID: 1731111 • Letter: A
Question
A microscope has a 1.9 cm focal length eyepiece and a .90 cm objective lens.A- assuming a relaxed normal eye, Calculate the position of the object of the distance between the lenses is 17.0 cm.
B- Calculate the total magnification. A microscope has a 1.9 cm focal length eyepiece and a .90 cm objective lens.
A- assuming a relaxed normal eye, Calculate the position of the object of the distance between the lenses is 17.0 cm.
B- Calculate the total magnification.
A- assuming a relaxed normal eye, Calculate the position of the object of the distance between the lenses is 17.0 cm.
B- Calculate the total magnification.
Explanation / Answer
Given,
Image distance v = d - fe = 17 - 1.9 = 15.1 cm
A)
Using lens equation (1/f) = (1/u) + (1/v)
1/u = 1/0.90 - 1/15.1
Object distance, u = 0.957 cm
B)
Magnification of objective lens mo = u/v
Magnification of eye piece me = 25/fe
total magnification = mo*me = 15.1 x 25/(0.957 * 1.9)
M = 207.60
Comment in case any doubt, please rate my answer....
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.