6. In a hydrogen atom, the wavelength of an electron traveling at a velocity of
ID: 1731096 • Letter: 6
Question
6. In a hydrogen atom, the wavelength of an electron traveling at a velocity of 1.5 X 10 A) 1.9 X 104 m B) 2.8 X 103 m C) 3.1 X 10-10 m D) 4.8 X 10-11 m E) 6.2 X 10-15m m/s is: 7. A metal surface has a work function (WF) of 2.5 eV. The minimum frequeey of light needed to eject an electr from the metal (with Nokentic energy) is: A) 8.0 X 10 Hz B) 6.0 X 10H Hz C) 4.0 X 10 Hz D) 2.0 X 10 Hz E) zero Haz 8. A 480 nm photon srtikes the metal surface in problem 6. The photon's frequeney is: A) 8.4 X 10 Hz B) 6.2 X 10 Hz C) 4.5 X 10 Hz D) 2.3 X 101 Hz E) 1.1 X 10 HzExplanation / Answer
6.] wavelength = h/mv = 6.626 x 10-34/(9.1 x 10-31 x 1.5 x 107)
= 4.8 x 10-11 m
7.] Work function= h x frequency
frequency = 2.5 x 1.6 x 10-19 V / 6.626 x10-34
=6 x 1014
8.)ffrequency = speed of light / wavelength
3 x 108 /(480 x 10-9
=6.2 x 1014 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.