6. 0/6 points| Previous Answers SerCP9 20.P.041.MI.FB. My Notes Ask Your Teacher
ID: 1731036 • Letter: 6
Question
6. 0/6 points| Previous Answers SerCP9 20.P.041.MI.FB. My Notes Ask Your Teacher A solenoid of radius 3.5 cm has 540 turns and a length of 15 cm. (a) Find its inductance You may have made an error in converting units or in keeping track of exponents. mH (b) Find the rate at which current must change through it to produce an emf of 90 mV. (Enter the magnitude.) 95.7 You may have made an error in converting units or in keeping track of exponents. A/Vs Need Help? Master lt Talk to a Tutor Submit Answer Save Progress Practice Another VersionExplanation / Answer
given, soleoid radius, r = 3.5 cm
number of turns, n = 540
length, l = 15 cm
a. inductance L
for a solenoid
L = 4*pi*k*n^2*pi*r^2/l
L = 4*pi*10^-7*540^2*pi*0.035^2/0.15
L = 0.00940139036830 H = 9.4013903683 mH
b. V = 90 mV
hence
Ldi/dt = V
di/dt = V/L = 9.5730521 A/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.