A magnetic B feld of strength 0.4 T is perpendicular to a loop with an area of 1
ID: 1730956 • Letter: A
Question
A magnetic B feld of strength 0.4 T is perpendicular to a loop with an area of 1 m2. If the area of the loop is reduced to zero in 1 s, then what is the magnitude of the induced emf voltage? (in V) X 21.AO 0 BO 4 CO 0.4 DO 0.04 EO Cannot decide, need more information. A transformer has 790 primary What is the secondary potential? (in V) and 80 secondary turns. An alternating potential of 50 V is applied to the primary. 22. AO 1.62 BO 215 CO 2.86 DO 3.81 506 710 XSU Interference d sin ?=mm (for maxima) 12-11 = m1?Explanation / Answer
21) induced emf=B*da/dt=0.4*1/1=0.4 V
Option C is correct
22)number of turns in primary coil=790
Number of turns in secondary coil=80
Voltage in primary coil=50
Potential in secondary coil=(80/790)*50=5.06 V
Option E is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.