a. What is the current in the loop (magnitude) at the instant when B = 1.28 T ?
ID: 1730841 • Letter: A
Question
a. What is the current in the loop (magnitude) at the instant when B = 1.28 T ?
Express your answer with the appropriate units.
b. What is the direction of the current in the loop? (clockwise; counter clockwise)
A circular loop of wire with radius 0.0200 m and resistance 0.350 S2 is in a region of spatially uniform magnetic field, as shown in the following figure(Figure 1) The magnetic field is directed into the plane of the figure At t 0, B-0. The magnetic field then begins in th B(t) (0.360 T/s3) t creasing. w You may want to review (Pages 965-966) For related problemsolving tips and strategies, you may Figure 1 of1Explanation / Answer
(A)
The time at which B=1.28 T is given by
1.28 = 0.360*t^3
t = (1.28/0.360)^(1/3) = 1.526 s
Using Faraday's Law, we have
emf = - d?/dt = - A dB/dt = - A d/dt ( 0.360 t^3 )
emf = - pi()*(0.0200^2)*(3*0.360)*t^2
thus, the emf at t=1.526 s is
emf = - pi()*(0.0200^2)*(3*0.360)*(1.526)^2 = -0.00315 V
if the resistance is 0.350 ohms, then the current is given by
I = V/R = 0.00315/0.350 = 0.009 A = 9mA...............Ans.
(B) Use Riht hand rule. Magnetic field is in the inward direction and current will flow in clockwise direction.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.