A diffraction grating has 6.0 x 1045 lines/m. find the distance between the seco
ID: 1730820 • Letter: A
Question
A diffraction grating has 6.0 x 1045 lines/m. find the distance between the second-order spectrum of red light of wavelength 7.0x 10 A-7 m and blue light of wavelength 4.5 x 10 -7 m if the distance from the grating and the screen was 3.4 m. c) Unpolarized light is incident upon a series of polarizers: the first is aligned with a vertical, the second is aligned +41 degrees from the vertical, and the third is aligned +21 degrees from the vertical. What is the final peak value of the lights E field if the initial average intensity was 10 W/mA2? d)Explanation / Answer
(c) slit width, a = 1 / (6 x 10^5)
a = 1.667 x 10^-6 m
y = n lambda D / a
delta(y) = (2)(7-4.5)(10^-7)(3.4)/(1.667 x 10^-6)
= 1.02 m
(d) I1 = I/2 = 5 W/m^2
I2 = (5) (cos41)^2 = 2.85 W/m^2
I3 = (2.85)(cos(41-21))^2 = 2.515 W/m^2
and I = E^2 / (2 u0 c)
2.515 = E^2 / (2 x 4pi x 10^-7 x 3 x 10^8)
E = 43.5 Vm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.