You get home from class and throw your backpack on the table. The mass of the ba
ID: 1730794 • Letter: Y
Question
You get home from class and throw your backpack on the table. The mass of the backpack is 3 kg. The backpack lands on the table with a horizontal velocity of 1.5 m/s and then slides across the table, coming to a stop in a time of 1.2 seconds. Assume all the motion of the backpack is purely in the horizontal direction, that a constant frictional force acts on the backpack, and that the acceleration of the backpack is constant as it slides to a stop. What is the magnitude of the frictional force acting on the backpack as it slides?
You must show all work to receive full credit. Clearly identify any formulas you use and circle your final answer.
Explanation / Answer
Initial velocity of the backpack (u) = 1.5 m/s
Final velocity of the backpack (v) = 0 m/s (finally it stops)
time taken by backpack to stop (t) = 1.2 s
Now using kinematic equation
v = u+ at
0 = 1.5 +a*1.2
a = -1.25 m/s2
-ve sign indicate that the acceleration is in opposite direction of velocity.
hence the friction force will be
f = ma
where m is mass of backpack
f = 3*1.25 = 3.75 N
Hence the friction force will be 3.75 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.