Suppose 1400 J of heat are added to 3.4 molof argon gas at a constant pressure o
ID: 1729014 • Letter: S
Question
Suppose 1400 J of heat are added to 3.4 molof argon gas at a constant pressure of 120 kPa. (Assume that theargon can be treated as an ideal monatomic gas.) (a) Find the change in internal energy.--------J
(b) Find the change in temperature for this gas.
--------- K
(c) Calculate the change in volume of the gas.
-------- m3 (a) Find the change in internal energy.
--------J
(b) Find the change in temperature for this gas.
--------- K
(c) Calculate the change in volume of the gas.
-------- m3
Explanation / Answer
For Argon Cp =20.786 T =1400/20.786*3.4 =67.35/3.4 =19.81K and change in internal energy =(12.471*67.35)*3.4=840J so work done =1400-840 =560J at const Pressure so PV =560 =>V =560/120000=4.67L =0.00467
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.