The first part involves an inelastic collision. The 5.00kgmass sliding along a h
ID: 1728264 • Letter: T
Question
The first part involves an inelastic collision. The 5.00kgmass sliding along a horizontal frictionless surface at 2.00m/scollides with a 1.00kg stationary mass. After the collision the twomasses stick together What is the velocity of the combinedobject after the collision.
We solve this problem using momentum conservation.
Before the collision:
Assume the mass is moving along the positive x-axisinitially.
Pi = 5kg * 2m/s = 10 kgm/s. The momentum of the1kg mass is zero because it is stationary.
After the collision:
Pf = 10 kgm/s because momentum is conserved.
The final object has mass 6 kg, and kinetic energy½mv2 = Pf2/2m =[102/(2*6)]J = (100/12)J.
Now comes the second part:
The combined object with kinetic energy (100/12)J collides withthe spring.
All this kinetic energy is converted into elastic potentialenergy, ½kx2 as the spring is compressed.
(100/12)J = ½kx2 = 500x2. Solve for x.
Explanation / Answer
The hint is right, x = 0.129 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.