Two submarines are underwater and approaching each other head-on.Sub A has a spe
ID: 1728020 • Letter: T
Question
Two submarines are underwater and approaching each other head-on.Sub A has a speed of 13 m/s and sub B hasa speed of 13 m/s. Sub A sends out a1290-Hz sonar wave that travels at a speedof 1522 m/s. (a) What is the frequency detected by sub B (tothe nearest Hz)?1(No Response) Hz
(b) Part of the sonar wave is reflected from B and returns to A.What frequency does A detect for this reflected wave (to thenearest Hz)?
2(No Response) Hz (a) What is the frequency detected by sub B (tothe nearest Hz)?
1(No Response) Hz
(b) Part of the sonar wave is reflected from B and returns to A.What frequency does A detect for this reflected wave (to thenearest Hz)?
2(No Response) Hz
Explanation / Answer
Speed of sub A, Va = 13 m/s Speed of sub B, Vb = 13 m/s Frequency of the sonar signal, f = 1290 Hz Speed of the sonar signal, V = 1522 m/s (a) Frequency detected by sub B, f ' = [ ( V + Vb )/ ( V - Va ) ] f = [( 1522 + 13 ) / ( 1522 - 13 ) ] * 1290 = (1535 / 1509 ) * 1290 = 1312.2 Hz (b) Frequency of reflected sound from sub B heard bysub A, f '' = [ ( V + Va ) / ( V - Vb ) ] f ' = [ ( 1522 + 13 ) / ( 1522 - 13 ) ] * 1312.2 = ( 1535 / 1509 ) * 1312.2 = 1334.8 Hz
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.